Szyjemy dla najlepszych hoteli i restauracji!

Tekstylia hotelowe i restauracyjne – rodzaje tkanin. Słowniczek cz. I

referencje - pościel i konfekcja dla hoteli mabotexWyroby tekstylne przeznaczone do użytku w hotelach i restauracjach spełniają najwyższe standardy jakości. Są atrakcyjne, wytrzymałe i odporne na wielokrotne prania, a zawdzięczają to m.in. wykorzystanym do ich uszycia tkaninom. Z jakich materiałów się je robi i czym się one charakteryzują?

 

Materiały stosowane do produkcji tekstyliów hotelowych:

 

  • bawełna – miękka tkanina produkowana z włókien otaczających nasiona bawełny. Włókna te mają kształt wstążek o spiralnym skręcie, a ich powierzchnię pokrywa cienka, prześwitująca, ale mocna skóra. Bawełnę uprawia się od tysięcy lat, w wielu rejonach świata. Wykonane z niej produkty są lekkie, przewiewne, dobrze odprowadzają wilgoć, niemniej mocno się gniotą. W przemyśle tekstylnym najczęściej szyje się z niej pościel i obrusy.

 

  • frotte – tkanina z pętelkową okrywą, którą robi się na krosnach z dwóch rodzajów osnowy: podstawowej i pętelkowej oraz wątku. Jej strukturę tka się z gładkiej i wytrzymałej przędzy, natomiast osnowę pętelkową z przędzy miękkiej, chłonnej i elastycznej. W trakcie pracy korzysta się z odmiany splotu rypsowego (trzy-, cztero- bądź pięcionitkowe). Frotte to idealny materiał na ciepłe szlafroki i puszyste ręczniki.

 

  • satyna – tkanina o delikatnym połysku. Tkana splotem satynowym i atłasowym osnowowym, z jedwabnych lub bawełnianych nici. Stanowi jeden z rodzajów atłasu. Przyjemna w dotyku. Z reguły wykorzystywana do wyrobu obrusów i pościeli.

 

  • płótno – wykonywane na krosnach, z przędzy bielonej lub surowej. To tkanina o płóciennym splocie, która powstaje z włókien lnianych, bawełnianych, jutowych, konopnych oraz ich mieszanek. Szyje się z niego takie tekstylia hotelowe jak bielizna pościelowa i stołowa.

  • perkal – dość gruba, gładka w dotyku i wytrzymała tkanina bawełniana (produkowana z przędzy zgrzebnej, czesanej albo mieszanki) o ścisłym splocie. Przeważnie tkana splotem płóciennym. Perkal występuje zazwyczaj w kolorze białym, ale coraz częściej wybarwia się go lub tworzy na nim wzory. Nieco sztywny i łatwy do utrzymania w czystości, zatem idealny na bieliznę pościelową.

 

  • adamaszek – dwustronna, jednobarwna tkanina żakardowa, która swój wyjątkowy wygląd zawdzięcza połączeniu matowego i błyszczącego wykończenia. Zwykle na połyskującym tle tworzy się kontrastujący z nim matowy wzór lub odwrotnie. Do produkcji materiału potrzebne są jedwabne lub bawełniane włókna, które przeplata się ze sobą przy zastosowaniu atłasowych i skośnych slotów tkackich. Adamaszek jest gruby, wytrzymały i elegancki, dlatego często szyje się z niego ekskluzywną pościel.

 

  • poliuretan – syntetyczne włókna pozyskiwane z polimerów, których używa się do produkcji lycry. Dodaje się je także do tkanin, by nadać im elastyczność i podwyższyć ich wytrzymałość.

 

  • poliester – sztuczne włókno syntetyczne. Wzbogacony nim materiał staje się sztywny, łatwy w pielęgnacji, nie marszczy się.

Kontakt

Mabotex s.c.
ul. Krakowska 146
32-652 Bulowice

tel: +48 503 wyświetl numer
tel: +48 604 wyświetl numer
tel: +48 33 wyświetl numer

Przykładowe realizacje

Nasze realizacje (PDF) »

Końcówki serii – okazje

Chcesz zaoszczędzić?

Dowiedz się więcej »

Masz pytanie?

Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

firma godna zaufania